Wzmacniacz słuchawkowy z podłączonymi słuchawkami - ilustracja do artykułu pomagającego dobrać wzmacniacz słuchawkowy do telewizora dla osoby niedosłyszącej

Jak wybrać wzmacniacz słuchawkowy do telewizora dla osób niedosłyszących?

Wybór wzmacniacza do telewizora dla osoby niedosłyszącej może okazać się nie lada wyzwaniem. Często klasyczny wzmacniacz słuchawkowy nie wystarczy, by sprostać specyficznym potrzebom osób niedosłyszących.

Zwykłe wzmacniacze słuchawkowe najczęściej wykorzystywane są podczas jednoosobowego odsłuchu bądź oglądania telewizji. Wiele telewizorów ma wciąż także klasyczne wyjścia słuchawkowe. Podobnie sytuacja ma się ze wzmacniaczami kina domowego, podłączonego do telewizora, i to niezależnie od sposobu podłączenia.

Osoby niedosłyszące często oglądają telewizję razem z innymi domownikami. Gdy poziom dźwięku jest komfortowy dla większości, osoba niedosłysząca nie może czerpać przyjemności z oglądania telewizji, często nie słysząc dialogów lub prezenterów telewizyjnych.

Z drugiej strony większa głośność, pozwalająca osobie niedosłyszącej komfortowo oglądać telewizję, może być uciążliwa dla pozostałych oglądających, nie wspominając o domownikach lub sąsiadach.

Rozwiązaniem jest dedykowany wzmacniacz słuchawkowy do telewizora właśnie dla osoby niedosłyszącej. Jego użycie zapewnia wszystkim odpowiednią głośność i pozwala wyeliminować większość problemów powstających przy oglądaniu telewizji z osobami niedosłyszącymi.

Tym artykułem postaramy się odpowiedzieć na pytanie, na jakie parametry wzmacniacza słuchawkowego do telewizora dla osoby niedosłyszącej zwrócić uwagę.

Wyjścia dźwięku z telewizora

Minęły niestety czasy analogowych wyjść audio z telewizora, pozwalających na podłączenie zewnętrznego wzmacniacza słuchawkowego osobie niedosłyszącej, na rzecz coraz bardziej zróżnicowanych wyjść cyfrowych.

Większość dziś produkowanych telewizorów wyposażona jest w wyjście optyczne Toslink. Ten najbardziej popularny sposób przesyłania cyfrowego dźwięku pozwala na przesłanie jednym kablem sygnału 5.1 w bardzo przyzwoitej jakości, praktycznie do każdego urządzenia audio – stąd jego obecna dominacja.

Niektóre nowe telewizory oraz gros nieco starszych, ale wciąż nowoczesnych telewizorów, posiadają także wyjście Coaxial – cyfrowe wyjście dźwięku, niewiele różniące się możliwościami od Toslink-a.

Warto zadbać o to, by wzmacniacz do telewizora dla osoby niedosłyszącej miał obydwa rodzaje wejść cyfrowych. Nie tylko umożliwi to podłączenie go do dwóch urządzeń jednocześnie, ale też zapewni większą kompatybilność w przypadku zmiany telewizora na nowszy.

Bardzo możliwe, że w przyszłości telewizory nie będą mieć żadnego dedykowanego wyjścia dźwięku cyfrowego: SPDIF, Toslink, Coaxial... Wszystkie złącza coraz częściej są zastępowane złączami HDMI, wówczas dźwięk z telewizora do wzmacniacza przesyłany jest złączem HDMI z kanałem ARC.

Obecnie na rynku dostępne są ekstraktory, które pozwalają z kanału ARC „wyciągnąć” dźwięk cyfrowy na klasyczne złącza Toslink bądź Coaxial. Należy zwrócić uwagę, że ekstraktory te często nie mają jednak regulacji głośności, a wyjście Jack 3,5mm jest w nich często tylko innym wyjściem analogowym, zamiast wzmocnionego wyjścia słuchawkowego, dlatego warto do nich podłączyć niezależny cyfrowy wzmacniacz słuchawkowy.

Wspólne oglądanie telewizji: słuchawki i głośniki

Warto też pamiętać, że nawet jeśli telewizor ma wyjście słuchawkowe, jest to wyjście najczęściej odłączające głośniki telewizora. Inni domownicy nie mogą oglądać telewizji wraz z osobą niedosłyszącą, jeśli słuchawki powodują wyłączenie głośników!

Poziom sygnału na wyjściu słuchawkowym telewizora często też nie jest satysfakcjonujący, zwłaszcza że producenci, wychodząc z założenia iż użytkownicy w obecnych czasach będą korzystać ze słuchawek bezprzewodowych, nie przywiązują wagi do jakości i praktyczności analogowych wyjść słuchawkowych w telewizorach.

Z pomocą przychodzą znów wzmacniacze słuchawkowe, które podłącza się do wyjść cyfrowych, dzięki czemu telewizor nie odłączy wbudowanych głośników (chociaż to czasem zależy od ustawień telewizora, więc warto do nich zajrzeć), a dźwięk poda także na zewnętrzne wyjście.

Niezależna regulacja głośności

Nawet jeśli jednak telewizor nie odłączałby głośników po podłączeniu słuchawek do takiego wbudowanego wyjścia, a także jeśli poziom dźwięku w połączeniu ze sprawnością słuchawek byłby wystarczający dla osoby niedosłyszącej, pozostaje jeszcze problem regulacji głośności na wyjściu słuchawkowym dla osoby niedosłyszącej oraz głośności na głośnikach dla pozostałych domowników: w takiej sytuacji często potrzebna jest druga, niezależna regulacja głośności słuchawek i głośników.

Jeśli wzmacniacz słuchawkowy kupowany jest z myślą o potrzebach osoby niedosłyszącej, podłączony do wyjścia cyfrowego w telewizorze powinien mieć swoją, niezależną regulację głośności. Dźwięk na wyjściu cyfrowym najczęściej jest niezależny od poziomu głośności w telewizorze, choć są też telewizory które umożliwiają zmianę tego ustawienia, najczęściej na złączu HDMI ARC, ale także na złączach Toslink i Coaxial.

Sam wzmacniacz słuchawkowy może mieć regulację głośności klasycznym analogowym potencjometrem, jak i cyfrowym enkoderem. Ponieważ wzmacniacze słuchawkowe są najczęściej małymi urządzeniami, to i gałki regulacji głośności są niewielkich rozmiarów: w takim przypadku regulacja potencjometrem analogowym, jakkolwiek przyjemna i miła w obsłudze, może okazać się bardzo nieprecyzyjna i wymagająca dużego skupienia. Regulacja enkoderem może być więc bardziej dokładna, ale też wymaga więcej „kręcenia”.

Moc wyjściowa wzmacniacza słuchawkowego

Moc wyjściowa wzmacniacza słuchawkowego wydaje się być najważniejszym parametrem, jeśli wzmacniacz słuchawkowy ma pomagać osobie niedosłyszącej. Równie istotne jest jednak dopasowanie impedancji wyjściowej wzmacniacza do słuchawek, a także mocy wzmacniacza do mocy maksymlanej słuchawek.

Przeważnie oczywiście wzmacniacze słuchawkowe, które są budowane z takim przeznaczniem, będą bez problemu radzić sobie z większością standardowych słuchawek. Należy jedynie uważać, by nie zakupić urządzenia, które ma wyjście analogowe Jack 3,5mm, ale nie jest to wyjście słuchawkowe, tylko wyjście do podłączenia np. głośników komputerowych. Najczęściej jednak takie urządzenia są opisywane po prostu jako konwerter, a nie wzmacniacz słuchawkowy.

Nasze typy

Kierując się doświadczeniem w sprzedaży konwerterów i wzmacniaczy słuchawkowych do telewizorów, a także potrzebami Klientów, którzy porównywali kilka urządzeń właśnie z przeznaczeniem do słuchawek dla osób niedosłyszących, wytypowaliśmy najlepsze do tego produkty. Obsłużą wszystkie obecnie stosowane formaty dźwięku, od stereofonicznego PCM po 5.1 AC3, mają wejścia Toslink oraz Coaxial, a różnią się przede wszystkim sposobem miksowania dźwięku.

Wzmacniacz słuchawkowy 5.1 z wyjściem stereo wszystkie kanały, w także tylne, połączy w 2 kanały stereo. Wzmacniacz słuchawkowy 5.1 z wyjściem 6 niezależnych, analgowych kanałów ma dodatkowo przełącznik pozwalający ograniczyć dźwięk idący na słuchawki do 2 kanałów. W zależności od ścieżki dźwiękowej z telewizora, pozwala on na uzyskanie większej klarowności dialogów w słuchawkach.

  • Szybki podgląd
    170,99 zł W magazynie

    Najsolidniejszy konwerter AC-3, DTS i PCM cyfrowo-analogowy (DAC) z wyjściem analogowym 5.1 Najprostszy sposób na podłączenie nowego telewizora (który ma wyjście optyczne lub cyfrowe SPDIF) do kina domowego, do głośników, do słuchawek lub innych analogowych odbiorników! Świetny zwłaszcza do współpracy z dekoderami telewizyjnymi np. nc+ z wyjściem cyfrowym...

    170,99 zł
    W magazynie
  • Szybki podgląd
    125,99 zł W magazynie

    Najsolidniejszy konwerter AC-3, DTS i PCM cyfrowo-analogowy (DAC) + wzmacniacz słuchawkowy Najprostszy sposób na podłączenie nowego telewizora (który ma wyjście optyczne lub cyfrowe SPDIF) do kina domowego, do głośników, do słuchawek lub innych analogowych odbiorników! Świetny zwłaszcza do współpracy z dekoderami telewizyjnymi np. nc+ z wyjściem cyfrowym...

    125,99 zł
    W magazynie